SİZİ ARAYALIM
Ad Soyad :
Telefon :
E-Posta :
Sizi Hangi Konuda Arayalım :

Deiyonizer

deiyonizerDeiyonizer saf su arıtma sistemleri, saf su imal etmenin en etkili yöntemlerindendir. özellikle yüksek saflıkta (0-5 µs) su ihtiyacı olan projelerde kullanılır. Sistem yapısı gereği profesyonel bir cihazdır. İçinde anyonik ve katyonik reçineler olan 2 adet reçine kolonu , ters yıkama esnasında kullanılan kimyasal solüsyonların hazırlandığı kimyasal depoları, bakteri oluşumunu engelleyen UV cihazı ve tüm bu sistemi kontrol eden otomasyon kısmından oluşur. Saflaştırılmak istenen su tesisat yardımıyla önce ultraviyole sterilizasyondan geçerek bakterilerinden arınır ve önce katyonik ardından anyonik kolona giriş çıkış yapar. Bu kolonların içinde mıknatıs gibi iyonlara yapışan reçineler vardır. İşlemin çıkış noktasında su içinde bulunan bütün iyonlar tutulmuş ve su saflaşmış olur. Anyonik ve katyonik kolon reçineleri ise kapasiteleri doyana kadar hizmetlerine devam ederler. Reçine daha önceden ayarlanmış iletkenlik değerine yükseldiğinde kapasitesi doymuş demektir. Kapasite doyum noktasında cihaz ters yıkama işlemine başlar. Bu işlem esnasında makine su arıtma işlemini otomatik olarak durdurur ve otomatik karıştırıcılar sayesinde hazırlanmış ters yıkama kimyasallarını kullanarak reçineyi yıkar. Bu işlem sonunda reçine sıfırlanır ve su arıtma işlemi yeniden başlar.

saf su arıtma cihazları Saf su arıtma cihazları profesyonel bir ekipman olduğundan, daha çok kimya sektörü, cam sektörü, metal sektörü gibi ağır sanayide ve teknisyen barındıran işletmelerde tercih edilmelidir. Tehlikeli kimyasal barındırdığı için kesinlikle gıda vb sektörlerde kullanılmamalıdır.

Cobol Mühendislik Su Arıtma ekibi olarak, müşterilerimize uzun zaman hizmet verecek bir deiyonizer saf su arıtma makinesi ürettik. Bu makine ekibimizin kuruluş ilkesiyle paralel düşüncede imal edildi. Kullanılan tüm ekipman aşağıdaki listedeki şeklide sadece bilinen en kaliteli markalardan seçildi;

 1. Reçineler dünyaca ünlü Purolite,
 2. Difizörler Alman KSH GmbH ,
 3. Reçine kolon tankları WaveCyber,
 4. Kullanılan tesisat malzemesi Zonder PVC,
 5. Rejenerasyon solüsyon tankları yüksek yoğunluklu polietilen,
 6. Rejenerasyon kimyasalları Akkim…

Cobol Deiyonizer cihazlarını kimler kullanmalı?

 1. Eğer kimyasal madde üreteceksiniz bizce kesinlikle saf su arıtma sistemlerini kullanmalısınız. Çünkü saf su arıtma cihazları reverse osmosis makinelerine göre daha yüksek saflıkta su üretir. Kimyasal madde üreten bir firma deiyonizer makinesi işletmenin tek zor yanı olan kimyasal solüsyon hazırlama işini kolayca yapabilir.
 2. Eğer arıtılacak olan su dışarıdan temin ediliyor veya işletmeye gelen şebeke suyu yeterli değilse deiyonize su sistemi tercih edilmeli. Çünkü reverse osmosis cihazından %90 daha az atıksu harcayarak büyük oranda tasarruf sağlar. Reverse osmosis cihazları arıttıkları su miktarı kadar suyu atık olarak dışarı atar, oysa bu oran deiyonizer cihazlarında %5-10 civarındadır.
 3. Üretim kapasiteniz sürekli değişiklik gösteriyorsa bazı günler ortalamanın çok üstünde su kullanıyorsanız yani sabit bir su tüketiminiz yoksa deiyonizer tercih etmelisiniz. Deiyonizer cihazları rejenarasyon sayısını artırmak yoluyla kendi kapasitesinin 3 misline kadar su üretebilir ve pik debileri karşılayabilir. Oysa reverse osmosis cihazları sadece belli bir debide üretim yapar, ani artışları karşılayamaz.
 4. Eğer işletmenizde yer sorununuz varsa deiyonizer tercih etmelisiniz. Reverse osmosis cihazlarında neredeyse günlük üretim kadar depolama hacmi ayrılmalıdır. Oysa deiyonizer cihazları için bu hacim ½ oranında yeterlidir.
 5. İşletmenizde elektrik giderlerinden tasarruf etmek istiyorsanız deiyonizer tercih etmelisiniz. Reçineli deiyonizerler Reverse osmosis cihazlarından neredeyse 10 kat daha düşük elektrik harcar.

*Belirtilen markaların tedarik edilemediği durumlarda eşdeğer markalar kullanılabilir.